Samarqand rezolyutsiyasi: qarorlar qabul qilish jarayonida yoshlarning ishtiroki muhim
Shu yil 12-13 avgust kunlari bo'lib o'tgan inson huquqlari bo'yicha Samarqand forumi yakunida "Yoshlar-2020: global birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari" nomli Samarqand rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Hujjatda, jumladan, yoshlar huquqlari - har kim foydalanishi zarur bo'lgan, ammo ayrimlar yoshining kichikligi tufayli bunday imkoniyatdan mahrum etilgan huquqlar ekani qayd etilgan.
Bu omil ba'zan ochiq, ya'ni yoshga doir qonuniy cheklovlar orqali, aksariyat hollarda esa, yashirincha - yoshlarga nisbatan shakllangan salbiy yondashuv va munosabatlar, aqida va odatlar oqibatida navqiron insonlar hayotiga o'z ta'sirini ko'rsatib kelmoqda. Bunday to'siqlarni hisobga olgan holda, yoshlarga, ayniqsa, qizlar va ayollarga nisbatan kamsitishlarga qarshi kurashish uchun aniq bir himoya vositasiga ehtiyoj mavjud.
Rezolyutsiyada butun dunyo yoshlariga ularning jamiyat hayotida to'la, samarali va ta'sirchan ishtirokini ta'minlash uchun real imkoniyatlar beradigan strategiyalarni ishlab chiqish hamda amalga oshirish yuzasidan davlatlarga murojaat qilingan.
Hujjatda yoshlarning tinchlik va xavfsizlik, barqaror rivojlanish hamda inson huquqlarini ilgari surishda alohida o'rin tutishi, shuningdek navqiron insonlar qarorlar qabul qilish jarayonlarida faol, mazmunli va ta'sirchan ishtirok etishi muhimligi ta'kidlangan.
Inson huquqlari bo'yicha Samarqand forumi ishtirokchilari o'zlari qabul qilgan yakuniy Rezolyutsiyada ham O'zbekiston Respublikasining BMT Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro konventsiyasini qabul qilishga doir taklifini qo'llab-quvvatlagan. Ularning fikricha, bunday amaliy qadam yoshlarning ehtiyojlarini qanoatlantirishda muhim o'rin tutadi.
Samarqand rezolyutsiyasida, shuningdek xalqaro ahamiyatga ega tavsiyalar qayd etilgan. Navqiron insonlar duch keladigan aniq muammolarning yechimlari bo'yicha birgalikda ish olib borish hamda yoshlarning huquqlarini Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro konventsiya doirasida himoya qilish va rag'batlantirish masalasi shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, Samarqand forumi yakuniy hujjatidan davlatlarga bir qator chaqiriqlar o'rin olgan.
Shunday qilib, "Yoshlar-2020: global birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari" nomli Samarqand rezolyutsiyasining qabul qilinishi hozirgi zamon davlatlarining rivojlanishi bilan bog'liq barcha jarayonlarda yoshlarni yanada keng jalab etish zarurligini har tomonlama tasdiqlashga xizmat qiladi.
Shuni ham qayd etish kerakki, Samarqand forumining asosiy milliy tashkilotchisi O'zbekiston Hukumati hisoblanadi. Xalqaro anjumanni o'tkazish mas'uliyati Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, shuningdek O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga yuklangan.
Forum BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi hamda ushbu Boshqarmaning Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy bo'limi, BMT Taraqqiyot dasturi, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratiya va inson huquqlari bo'yicha byurosi, YEXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, Fridrix Ebert fondi kabi xalqaro sheriklar bilan hamkorlikda o'tkazildi.
Samarqand forumi ishida BMT va uning agentliklari, xususan, YUNESKO, Xalqaro mehnat tashkiloti, Migratsiya bo'yicha xalqaro tashkilot, YUNISEF, BMT Aholishunoslik fondi (YUNFPA), BMT Taraqqiyot dasturi, BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi, shuningdek Parlamentlararo ittifoq, YEXHT, YEXHTning Parlament Assambleyasi, Yevropa Kengashi, Islom hamkorlik tashkiloti, Osiyo Parlament Assambleyasi, Afrika ittifoqi, SHHT, MDH kabi nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari hamda yuqori darajadagi vakillari ishtirok etdi.
Forumda diplomatik korpus, inson huquqlari bo'yicha xalqaro, mintaqaviy va milliy institutlar, jahon yoshlar tashkilotlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, olimlar va ekspertlar, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi huzuridagi Yoshlar parlamentlari, Yoshlar ishlari bo'yicha agentlik, shuningdek mamlakatimizning barcha hududlaridan 30 dan ziyod yoshlar tashkiloti vakillari va o'quvchi-talabalar ham qatnashdi.

Самаркандская резолюция: в процессе принятия решений важно участие молодежи
Принятие Самаркандской резолюции «Молодежь 2020: Глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека» стало итогом состоявшегося 12-13 августа Самаркандского вэб-форума по правам человека.
В документе, в частности, подчеркивается, что права молодежи — это права, которыми должен пользоваться каждый, но некоторые лишены этих прав из-за их юного возраста. Это воздействует на молодых людей, иногда открыто, через законные возрастные ограничения, но, что более важно и незаметно, через негативные установки, убеждения, предубеждения и стереотипы в отношении молодежи, тем самым лишая их возможности пользоваться своими законными правами. Учитывая эти барьеры, существует необходимость в конкретной защите для борьбы с дискриминацией в отношении молодежи, особенно девочек и женщин.
В резолюции содержится призыв к государствам к разработке и осуществлению стратегий, которые дают молодым людям во всем мире реальные возможности для обеспечения их полного, эффективного и значимого участия в жизни общества.
Документом подчеркивается важная роль, которую молодежь может играть в продвижении мира и безопасности, устойчивого развития, прав человека, и важность активного, содержательного и инклюзивного участия молодежи в процессе принятия решений.
Участники Самаркандского форума по правам человека отмечают также в принятой ими итоговой Резолюции, что приветствуют предложение Республики Узбекистан о принятии Международной конвенции о правах молодежи для удовлетворения потребностей молодежи.
Самаркандская резолюция также содержит ряд рекомендаций на международном уровне, в том числе: работать совместно по решению конкретных проблем, с которыми сталкиваются молодые люди, путем формулирования и поощрения их прав в рамках Международной конвенции о правах молодежи.
Также в итоговом документе Самаркандского форума содержится ряд призывов к государствам, в том числе:
- признать, что участие и представленность молодежи в институциональных политических процессах и разработке политики являются низкими по сравнению с другими возрастными группами и что молодежь не пропорционально представлена в политических институтах, таких как парламенты, политические партии и государственные администрации;
- обеспечить доступ молодежи к надежным, безопасным и благоприятным для молодежи информационно-коммуникационным технологиям для преодоления цифрового разрыва, и содействовать сотрудничеству в разработке инновационных и устойчивых решений в области науки, техники и государственной политики;
- принять к сведению инициативу Республики Узбекистан по принятию Генеральной Ассамблеей ООН новой Конвенции о правах молодежи.
Принятие Самаркандской резолюции «Молодежь 2020: Глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека» является документом всесторонне обосновывающим необходимость более широкой вовлеченности молодежи во все процессы развития современных государств.
Добавим, что Самаркандский вэб-форум по правам человека на тему «Молодежь 2020: Глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека» был проведен Правительством Республики Узбекистан, Национальным центром по правам человека, Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в партнерстве с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), Страновой командой ООН в Узбекистане, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Фондом им. Ф.Эберта.
В работе форума приняли участие соответствующие эксперты ООН и ее Агентств (ЮНЕСКО, МОТ, МОМ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН, УВКПЧ), Межпарламентского союза, ОБСЕ, ОИС, СНГ, ШОС, Совета Европы, АПА, Африканского союза. В работе Форума также приняли участие большое число представителей молодежных парламентов, национальных институтов по правам человека, молодежных организаций, государственных органов, институтов гражданского общества и академического сообщества.