Turkiy davlatlar tashkiloti: kecha va bugun
2022 yil 10 noyabr` kuni Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari institutida «Turkiy davlatlar tashkiloti: kecha va bugun» mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Institut huzurida tashkil etilgan Ilmiy ekspertlik kengashi va «Qonunchilik muammolari axborotnomasi» davriy nashri tahrir hay'ati a'zolari hamda Institut xodimlari va ommaviy axborot vositalari vakillari, Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi huzuridagi Yoshlar parlamenti a'zolari qatnashdi.
Kirish so'zi bilan qatnashgan Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov o'z ma'ruzasida Turkiy mamlakatlar bilan aloqalarni rivojlantirish Yangi O'zbekiston tashqi siyosatining muhim jihati ekanligi va bu borada Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida o'zaro hurmat asosidagi hamkorlik yangicha ahamiyat kasb etib borayotganini ta'kidlab, Samarqand shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti Rahbarlarining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tayotgani, bu esa o'z navbatida, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tashabbusi va g'oyalari asosida olib borilayotgan Yangi O'zbekistonning ochiq va pragmatik tashqi siyosatining bir ko'rinishi ekanligi to'g'risida so'z yuritdi.
Shuningdek, tadbirda ishtirok etgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar va parlametlararo aloqalar qo‘mitasi raisi Dilorom Fayzieva mazkur tashkilotga O‘zbekistonning a’zo bo‘lishi TDTning o‘ziga xos jihatlari, ushbu tashkilotning hamkorlik uchun ko‘p qirrali yo‘nalishlari mavjudligi xususida to‘xtaldi. Shu bilan birga, Naxichevan bitimining 2-moddasiga binoan tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash va qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, siyosiy, savdo-iqtisodiy, huquqni muhofaza qilish, atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniy, ilmiy-texnik, harbiy-texnik, ta’lim, energetika, transport, kredit sohalarida samarali mintaqaviy va ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari tashkilotning muhim maqsad va vazifalari ekanligi va bu borada O‘zbekiston o‘ziga hos o‘rin egalashini ta’kidladi.
Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Kadirxanova tarixan TDT ishtirokchi mamlakatlari xalqlari bir xil ildizga ega ekanligidan kelib chiqqan holda madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish ular uchun ahamiyatli ekanligini ta’kidladi va so‘zi oxirida «mazkur tashkilotning O‘zbekistonda bo‘ladigan sammiti ahamiyatli jihati shundaki, O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan sammit Turkiy davlatlar tashkilotining ilk yig‘ilishi sifatida tarixda qoladi. Bungacha tashkilot Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi nomi bilan faoliyat yuritgan» deya alohida qayd etib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti direktori, yuridik fanlar doktori, professor Foziljon Otaxonov «Turkiy davlatlar tashkiloti va unga a’zo davlatlar parlamentlari» to‘plami taqdimoti bo‘yicha qilgan ma’ruzasida Turkiy Davlatlar Tashkiloti qanday tashkilot ekanligi, uning asosiy funksiyalari va o‘tgan davr mobaynida qanday ijobiy natijalarga erishganligi masalalari, a’zo davlatlar parlamentlari uchun milliy qonunchilikni rivojlantirish va yaqinlashtirish uchun qonun ijodkorligi faoliyatida namuna sifatida o‘rganib chiqilishini bildirib o‘tdi.
TDT savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, transport, turizm, madaniy-gumanitar almashinuvlar kabi dolzarb yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni rivojlantirishga ko‘maklashuvchi samarali mintaqaviy tuzilma hisoblandi. Shuning uchun ushbu tashkilotga a’zo barcha mamlakatlar, shu jumladan, O‘zbekiston uchun TDT doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash qo‘shni mamlakatlar bilan ham, mintaqadan tashqaridagi yangi hamkorlar bilan ham ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirishga, o‘zaro iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.
Xalqaro ishlar va parlametlararo aloqalar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Qodir Jo‘raev esa o‘z ma’ruzasida O‘zbekistonning Turkiy madaniyat xalqaro tashkiloti doirasidagi hamkorligi va istiqbolli loyihalar hamda Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY) to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini yalpi majlisda ko‘rib chiqilishi va uning shartlari to‘g‘risida so‘z yuritdi.
Anjuman ishtirokchilari va ekspertlar tomonidan Institut tomonidan ishlab chiqilgan mazkur to‘plam nafaqat milliy parlamentimiz a’zolari, balki parlament huquqi bo‘yicha ilmiy izlanuvchilar, oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari va talabalari uchun muhim amaliy qo‘llanma bo‘lishi ta’kidlanib, to‘plamni boshqa xorijiy tillarga tarjima qilish va turkiy tilli mamlakatlarga yuborish xususida takliflar bildirildi.
Qizg‘in munozaralarga boy bo‘lgan davra suhbatida muhokama etilgan masalalar yuzasidan kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olindi.

Организация тюркских государств: вчера и сегодня
10 ноября 2022 года в Институте проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе был организован «круглый стол» на тему «Организация тюркских государств: вчера и сегодня».
В мероприятии приняли участие сенаторы и депутаты Олий Мажлиса, члены научно-экспертного Совета Института проблем законодательства и редакционной коллегии периодического издания «Бюллетень проблем законодательства», представители средств массовой информации, члены Молодежного парламента при палатах Олий Мажлиса, а также сотрудники Института.
Выступивший со вступительной речью Первый заместитель Спикера Законодательной палаты, академик Акмал Саидов отметил, что развитие отношений с тюркскими странами является важным аспектом внешней политики Нового Узбекистана, а сотрудничество на основе взаимного уважения в рамках Организации тюркских государств приобретает новое историческое значение. Очередная встреча лидеров стран-членов Организации тюркских государств пройдёт 11 ноября в Самарканде,
это событие является подтверждением открытой и прагматичной внешней политики, осуществляемой в Узбекистане по инициативе и на основе идей Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Председатель Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Дилором Файзиева, в своем выступлении остановилась на особенностях членства Узбекистана в этой организации, возникновении широких возможностей для многопланового сотрудничества. В частности, она отметила, что основной целью Организации тюркских государств является укрепление доверительных отношений между братскими странами, развитие сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, энергетической, туристической и культурно-гуманитарной сферах, популяризация и распространение великого культурно-исторического наследия тюркских народов, координация действий по обеспечению мира и безопасности в регионе. Согласно статье второй Нахичеванского соглашения о создании совета сотрудничества тюркоязычных государств, в качестве целей и задач указаны стремление к всестороннему и сбалансированному экономическому росту, социальному и культурному развитию в регионе посредством совместных действий на основе равноправного партнерства в целях неуклонного повышения уровня и улучшения условий жизни народов.
В свою очередь председатель Комитета Сената по вопросам женщин и гендерному равенству Малика Кадирханова также отметила, что исторически народы стран-участников Организации тюркских государств имеют одни корни и для них всегда актуальны вопросы расширения культурно-гуманитарных связей. Она отдельно подчеркнула, что «важным аспектом встречи, которая состоится в Узбекистане, является то, что она войдет в историю как первый саммит Организации тюркских государств. До этого организация действовала в качестве Совета сотрудничества тюркоязычных государств».
Директор Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, доктор юридических наук, профессор Фозилжон Отахонов в своем докладе, посвященном презентации сборника «Организация тюркских государств и парламенты входящих в нее стран», рассказал об истории создания Организации, ее основных функциях и задачах, о том, каких положительных результатов она достигла
за прошедший период, а также отметил, что опыт развития данной организации, а также законотворческая деятельность парламентов стран-членов ОТГ будет изучаться в качестве примерной (образцовой) модели деятельности парламентов в направлении сближения национального законодательства братских тюркских государств.
Организация тюркских государств признана эффективной региональной структурой, способствующей развитию практического партнерства в таких актуальных сферах, как торговля, инвестиции, инновации, транспорт, туризм, культурные, гуманитарные связи и др. Поэтому взаимовыгодное сотрудничество в рамках ОТГ для всех государств-членов организации, включая Узбекистан, послужит укреплению экономического сотрудничества, а также развитию многосторонних отношений как с соседними странами, так и с новыми партнерами за пределами региона.
В то же время заместитель председателя Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Кодир Джураев рассказал о сотрудничестве Узбекистана с Международной организацией тюркской культуры и о ее перспективных проектах, а также о рассмотрении депутатами Законодательной палаты на очередном пленарном заседании законопроекта о ратификации соглашения с Международной организацией тюркской культуры (ТЮРКСОЙ).
По итогам «круглого стола» участники мероприятия отметили, что подготовленный Институтом сборник «Организация тюркских государств и парламенты входящих в нее стран», является необходимым и интересным практическим пособием, востребованным не только для членов парламента, но и для исследователей международного и парламентского права, профессорско-преподавательского состава и учащихся высших образовательных учреждений, а также рекомендовали перевести настоящий сборник на иностранные языки и презентовать его для других тюркоязычных государств.
В ходе «круглого стола», который был насыщен интересными дискуссиями по обсуждаемым вопросам, были определены задачи на перспективу, которые должны быть реализованы в будущем.